OKULARY SPORTOWE LEADER

Jak dbać o wzrok uprawiając sport, czyli korekcja wzroku dla sportowców.

Sportowcy z wadą wzroku nie od dziś borykają się z nie lada problemem dopasowania odpowiednich okularów oraz soczewek spełniających wymagania danej dyscypliny. Na rynku polskim i światowym jest bardzo dużo propozycji w tej dziedzinie. Oprawy i soczewki są różnorodne, dopasowane do wielu dyscyplin sportowych. Nie chodzi tutaj tylko o podział na sporty wodne, zimowe, kontaktowe i motorowe, ale o ścisłe dopasowanie do konkretnej dziedziny. Nie wystarczy już gumka na zausznikach, miękki nanośnik i nakładka polaryzacyjna. Świadomość konieczności posiadania jak najlepiej dopasowanego sprzętu jest duża. Odpowiednie okulary są tak samo istotne jak sprzęt, z którego sportowiec korzysta.

Wybór odpowiednich okularów dla sportowców

Wprost stawiając sprawę chodzi o dopasowanie opraw do poszczególnych dziedzin sportu. Musimy wziąć pod uwagę wytrzymałość opraw, dopasowanie kształtu, sposób noszenia, wielkość zabudowy, akcesoria oraz dostępność części zamiennych. Okulary te wykonane są z odpornych na uderzenia i warunki atmosferyczne Grilamidu, Optylu, poliwęglanu lub włókna węglowego.

Sporty rowerowe

Oprawy dedykowane rowerzystom mają konstrukcję opartą na bazie 6 a nawet 8. Muszą być lekkie i dopasowane do kształtu głowy. Należy pamiętać przede wszystkim o konstrukcji. Oprawy soczewek muszą być stosunkowo wysokie. Pozycja głowy rowerzysty skierowana jest ku dołowi, wzrok wówczas skierowany jest ku górze. Górna krawędź oprawy musi być stosunkowo wysoko, by nie ograniczała widoczności. Należy też pamiętać o dopasowaniu tej krawędzi przede wszystkim do czoła. Nie ma nic gorszego niż obce ciało wpadające przez ta szczelinę, np. owad. Można nie tylko wypaść z rytmu, ale i narobić szkód naszemu jakże ważnemu narządowi. Kolejną kwestią jest widoczność boczna, której też żadna krawędź nie powinna ograniczać.

Dlatego kupujmy duże oprawy z dużymi soczewkami, nachodzącymi możliwie daleko na bok twarzy. Bardzo ważną kwestią jest też dopasowania nanośnika i zauszników. Każde uciskanie i otarcia, niby mało uciążliwe w momencie zakupu, mogą stać się uporczywe podczas wysiłku. Kurz, wstrząsy i pot mogą sprawić, iż niedopasowane oprawy ranią nas, a nie chronią. Dobrze jest także, jak oprawy mają osłony przeciw kurzowi.

Bieganie

Oprawy dla biegaczy nie muszą się znacznie różnić od tych dla rowerzystów. Dobierając oprawy musimy mieć na względzie fakt, iż bieganie to sport wymagający dużego wysiłku i emitujący wstrząsy. Znaczący wpływ na użytkowanie ma waga opraw. Osłony czołowe i kurzowe ochronią oczy przed potem i nagłymi podmuchami wiatru, w tym kurzu. Warto więc szukać okularów o takiej konstrukcji. Dobrze jest też zaopatrzyć się w gumkę do zauszników.

Soczewki z korekcją lub bez – sporty na otwartym powietrzu

Każdy rowerzysta czy biegacz korzystający wyłącznie z okularów ochronnych bierze pod uwagę wytrzymałość soczewek i ich właściwości optyczne. Zdecydowanie materiał, z których jest wykonana soczewka, powinien być wytrzymały. Idealnie sprawuje się poliwęglan, który jest odporny na zarysowania i uderzenia. Drugim bardzo istotnym aspektem jest zastosowanie filtra UV najlepiej 400nm z dobrą polaryzacją. Nasze oko absorbuje i kumuluje promienie UV, a zniszczona przez nie soczewka nie regeneruje się. Warto o tym pomyśleć, gdyż będziemy narażeni na promienie słoneczne przez cały czas użytkowania okularów, szczególne te, które odbijają się od lustra wody, drogi lub otaczających nas rzeczy.

Soczewki korekcyjne występują w przypadku tych okularów w dwóch wariantach. Jedna z wersji opraw przygotowana jest do indywidualnego zaszklenia. Zabieg szklenia jest związany z nie lada wydatkiem, ale mamy wówczas produkt najwyższej jakości. Soczewki takie występują z filtrem UV, polaryzacją, warstwą antyrefleksyjną oraz fotochromatyczne.

Drugim wariantem są oprawy posiadające w komplecie wkładkę korekcyjną. Wkładka taka jest montowana do opraw w specjalnym miejscu (najczęściej na mostku oprawy).

Wkładkę taką szklimy dobranymi do naszej wady soczewkami. Należy pamiętać, iż soczewki wierzchnie mogą być już w standardzie wyposażone w filtry, dlatego możemy zaoszczędzić na dodatkowych opcjach do soczewek korekcyjnych. Obniżymy jednak komfort użytkowania. Coś za coś.

Sporty kontaktowe

Podczas uprawiania sportów kontaktowych szukajmy opraw dopasowanych, najlepiej możliwie elastycznych, posiadających ochronę nosa. Takie oprawy najczęściej wyposażone są w gumkę lub pasek zamiast zauszników. Chronią obszar oka przed bocznymi i przednimi uderzeniami. Oprawy przygotowane powinny być do szklenia już w standardzie.

Sporty wodne i nurkowanie

Konstrukcja opraw niewątpliwie musi być szczelna. Jest to oczywiste, aczkolwiek warto sprawdzić ich dopasowanie do kształtu twarzy. Okulary takie w zależności od producenta często są różnej konstrukcji. Nie warto patrzeć na cenę, gdyż tańsze modele posiadają niedopasowane uszczelki z gorszej jakości silikonu. Te lepsze zazwyczaj zrobione są z odpornego na zniszczenia poliwęglanu, a do ich budowy nie używa się lateksu, który może być powodem alergii. Należy też zwrócić uwagę, głównie gdy wyposażamy się w maskę do nurkowania w morzu czy oceanie, czy oprawy odporne są na działanie słonej wody.

Soczewki w okularach do pływania wyposażone powinny być w powłokę antyfogową, czyli zabezpieczenie przed parowaniem. Takiej powłoki nie należy czyścić ściereczkami, gdyż można ją po prostu zniszczyć. Z pomocą na zabrudzenia przyjdzie nam … woda.
Dobrej jakości oprawy posiadają możliwość zaszklenia każdego oka oddzielnie właściwą dla nas soczewką. Najczęściej jednak spotykane są w wersjach z gotowymi mocami. Moce mogą być różne na każde oko. Można też dobrać wielkość cylindra. Specjalistyczne maski do nurkowania dostępne są także z soczewkami korekcyjnymi. Tak jak w przypadku okularów do pływania, maski można nabyć z gotową korekcją lub zaszklić indywidualnie według zaleceń okulisty lub optometrysty.

Korekcja wzroku dla bardziej wymagających sportowców

Na rynku soczewek jest jeszcze jedno bardzo dobre rozwiązanie dla dalekowidzów. Mianowicie chodzi o segmenty do bliży. Jest to nic innego jak specjalnie przygotowana soczewka, którą aplikujemy na soczewkę w naszych okularach. Zrobiona jest z elastycznego tworzywa, dzięki któremu utrzymuje się na wszystkich powłokach soczewek. Segment utrzymuje się na soczewce na zasadzie adhezji, czyli przyciągania cząsteczkowego ciał. Aby taka siła (przyciąganie) zadziałała wystarczy … kropla wody.

Segment taki ma wymiary ok. 30 x 15 mm, mocuje się go wewnątrz soczewki w miejscu odpowiednim dla nas. O miejscu decyduje czynność, którą wykonujemy. Idealnie sprawdzi się do czytania, wówczas mocujemy je w dolnej części soczewki. W sporcie może mieć znaczenie dla tych, którzy podczas trwania swojej konkurencji lub treningu muszą spojrzeć na zegarek, licznik rowerowy, czy kamerę sportową. Segmenty zazwyczaj przeznaczone są do wielokrotnego użytku. Ich moce dostępne są do 4 dpt.

Korekcja wzroku w sporcie jest rzeczą nieodzowną. Wtedy właśnie najbardziej

przydają się nam filtry i powłoki poprawiające widoczność. Wtedy dopasowanie soczewki do naszej wady ma największe znaczenie. Podczas uprawiania różnego rodzaju sportów nasz wzrok wymaga większej koncentracji, dlatego tak ważne jest, by zadbać o dobrą korekcję. Na szczęście nowe rozwiązania w świecie optyki doskonale spełniają potrzeby sportowców. Warto, szkoda, że na końcu, nadmienić, iż okulary sportowe dostępne są również w pełnej gamie dla dzieci, ale o tym w oddzielnym wpisie.

Dodaj komentarz do treści.